Haluksy to zniekształcenia palucha koślawego. Jest to jedna z najpopularniejszych deformacji stóp. Sposobem na haluksy są odpowiednio dobrane ćwiczenia, które mogą zniwelować problem. Przyczyną haluksów są przede wszystkim nie odpowiednio dobrane buty tj. (wysokie obcasy, zwężane noski, za małe). Haluksy mogą być dolegliwością rodzinną, mogą być przekazywane rodzinnie.

Jakie są objawy halluksów?

Na pierwszy rzut oka łatwo zauważyć wybrzuszenie w okolicy głowy pierwszej kości śródstopia. Nieprawidłowości te można stwierdzić także na zdjęciu rentgenowskim, wtedy specjalista może ocenić stopień ich zaawansowania.

Jak zapobiegać powstawaniu haluksów?

Aby przeciwdziałać powstawaniu haluksów należy przede wszystkim dobrać odpowiednie obuwie. Jeśli haluksy mają średnio zaawansowaną postać stosuje się opaskę Loryko, która utrzymuje paluch we właściwej pozycji. Niestety w poważnych przypadkach nieuniknione jest leczenie operacyjne. Lekarz ingeruje w strukturę kości bądź w tkanki miękkie.

Haluksy

Ćwiczenia na halluksy

  • BIERNE

Usiądź wygodnie na podłodze/krześle, następnie wyprosyuj nogi stopę skieruj do goleni a duży palec u nogi chwyć dłonią. Duży palec odginaj jak najdalej od pozostałych. Ćwiczenie powtarzaj około 20 razy. Stosuj to ćwiczenie do obydwu stóp.

 

 

Tomek

One thought on “Haluksy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *