Świerzb należy do chorób zakaźnych, ponieważ do organizmu wnika czynnik zakaźny. Na tę chorobę chorują nie tylko ludzie ale i zwierzęta. Patologię wywołują pasożyty Sarcoptes hominis, Sarcoptes scabiei). Komórki pasożytnicze rozmnażają się w górnej części naskórka.

Jakie części ciała dotyka choroba?

  • pośladki
  • miejsce pomiędzy palcami
  • pod pachami
  • okolice nosa i pępka
  • pachwiny

Czym objawia się świerzb?

Dolegliwością, która jest uporczywa i której nie sposób zauważyć swędzenie skóry. Objawy te nasilają się szczególnie po kąpieli.

Co jest przyczyną tej choroby?

Przyczyny są błahe, ale bardzo znaczące. Noszenie pożyczonych ubrań, spanie w pościeli osoby zakażonej, bezpośredni kontakt z osobą zakażoną.

A

Jakie jest ryzyko zachorowania?

Na chorobę bardziej narażeni są dorośli i dzieci, którzy mają słabszy układ odpornościowy. Ponadto osoby, które bardzo często podróżują i nocują w hotelach.

Jak leczy się świerzb?

Zwalczanie choroby odbywa się poprzez smarowanie ciała specjalnymi maściami, które są przepisywane przez lekarza specjalistę. Wszystkie ubrania należy przeprać w wysokiej temperaturze, aby mieć pewność, że zakaźne komórki obumarły. Po skończonej kuracji warto przejść się na wizytę kontrolną aby sprawdzić czy nie zaistniały żadne powikłania.

Tomek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *