Ukąszenie przez kleszcza nie jest łatwo rozpoznawalne, ponieważ rumień nie występuje u każdego. Tylko niektórzy doświadczają zaczerwienienia wokół miejsca ukąszenia. Choć nie każde ukąszenie jest groźne, warto być przezornym i skontrolować je u lekarza specjalisty. Kleszcze swoich żywicieli szukają w pierwszych dniach wiosny a szczególnie wyczekują w okresie lata. Kleszcze są nosicielami boreliozy.

Borelioza – wieloukładowa choroba zakaźna wywoływana przez bakterie należące do krętków: Borrelia burgdorferi,Borrelia garinii, Borrelia afzelii,Borrelia japonica, przenoszona na człowieka.

Objawów boreliozy nie można zlekceważyć, ponieważ efekty jakie może spowodować będą dokuczliwe do końca 1życia. Kleszcze są usuwane ze skóry przy pomocy pęsetki następnie miejsce to musi być odkażone. Bardzo ważne jest i każdy musi to pamiętać, aby nie smarować kleszcza żadnymi kremami, maściami ani spirytusem. Spowoduje to u niego odruch wymiotny, a tym samym zwiększy się liczba zakaźnych drobnoustrojów. Jeśli podczas wyciągania kleszcza nastąpi jego uszkodzenie należy skontaktować się jak najszybciej z lekarzem.

Jak objawia się borelioza?

– koliste zaczerwienie skóry

– nerwoból

– bóle stawowe

– migrena

Kto może leczyć boreliozę?

Chorobę tę wyleczyć może lekarz rodzinny oraz lekarz pierwszego kontaktu.

 

Tomek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *